چشم لندن؛ بزرگ‌ترین چرخ و فلک اروپا

چشم لندن؛ بزرگ‌ترین چرخ و فلک اروپا


«چشم لندن» یا «لاندن آی» (London Eye)، چرخ و فلک بزرگی است که در بخش جنوبی رود تیمز قرار گرفته و یکی از جاذبه‌های دیدنی و پرطرفدار شهر لندن به شمار می‌رود. همچنین عنوان بزرگ‌ترین چرخ و فلک اروپا نیز به این وسیله اختصاص دارد و سالانه گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به سمت خود جذب می‌کند.

چشم لندن، نماد ملی محسوب می‌شود و ابتکار و موفقیت انگلیس در زمینه‌ی تکنولوژی قرن ۲۱ میلادی را به نمایش می‌گذارد. این چرخ و فلک، ۱۳۵ متر ارتفاع دارد و روزانه حدود ۱۵،۰۰۰ نفر از آن بازدید می‌کنند.

این چرخ و فلک بزرگ، ۳۲ محفظه‌ی کپسول مانند را دربرمی‌گیرد که نمادی از ۳۲ منطقه‌ی لندن هستند و از داخل آن‌ها می‌توانید به دورنمای بی‌نظیر شهر دسترسی داشته باشید. این محفظه‌ها از ۱ تا ۳۳ شماره‌گذاری شده‌اند و محفظه‌ی شماره ۱۳ را حذف کردند تا برایشان بدشانسی نیاورد. چشم لندن، بیش از ۴۰ جایزه‌ی مختلف را از لحاظ معماری و به خاطر نقش مؤثرش در صنعت گردشگری لندن به خود اختصاص داده است.

برخلاف صندلی‌های چرخ و فلک‌های دیگر، طراحی ویژه‌ی محفظه‌های چشم لندن به گونه‌ای است که به سطح بیرونی دستگاه چسبیده تا معلق نباشد و بازدیدکنندگان بتوانند بدون لغزش، به نمای ۳۶۰ درجه‌ای جاذبه‌های اطراف و حتی «قلعه‌ی وینزور» (Windsor Castle) دسترسی پیدا کنند. همچنین هر محفظه‌ی شیشه‌ای، سیستم گرمایشی و سرمایشی مخصوص به خود را دارد. چشم لندن در بعضی روزهای خاص همچون سال نو و کریسمس تعطیل است؛ بنابراین همیشه قبل از مراجعه، آخرین تغییرات را از سایت آن‌ها به صورت آنلاین چک کنید.

مطالعه بیشتر